* Customizr v3.4.21 - en to hu translation catalogue (377 entries)

en: Upgrade WP
hu: WP frissítése

en: This theme requires WordPress 3.4+
hu: Téma követelmény: Wordpress 3.4+

en: Upgrade Wordpress Now
hu: Frissítsd a Wordpress-t most

en: Layout Options
hu: Oldalszerkezet beállítások

en: Slider Options
hu: Lapozókép beállítások

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
hu: Az alap %1$s oldalszerkezet beállítva: %2$s

en: pages
hu: oldalak

en: posts
hu: bejegyzések

en: You have checked the <i>"Force global default layout for all posts and pages"</i>, you must unchecked this option to enable a specific layout for this post.
hu: Bekapcsoltad a <i>„Globális oldalszerkezet kikényszerítése minden oldalon/bejegyzésen"</i> opciót. Ahhoz, hogy módosítani tudd az itteni beállításokat egyszer kapcsold ki azt.

en: Change layout options
hu: Oldalszerkezet beállítások

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
hu: A %1$s oldalszerkezetét a jobb- és baloldali oldalsávek kiválasztásával tudod megváltoztatni. Az alap oldalszerkezetet a Wordpress beállításainál a  %2$s definiálhatod.

en: this page
hu: jelen oldal

en: this post
hu: jelen bejegyzés

en: here
hu: itt

en: Select a specific layout for %1$s
hu: Oldalszerkezet beállítás: %1$s

en: Default layout %1s
hu: Alap oldalszerkezet: %1s

en: Add a slider to this post/page
hu: Lapozókép hozzáadása oldalhoz/bejegyszéshez

en: Choose a slider
hu: Lapozókép kiválasztása

en: &mdash; Select a slider &mdash;
hu: &mdash; Lapozókép kiválasztása &mdash;

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
hu: Új lapozókép létrehozásához, nyisd meg a Médiatárat, válaszd ki a kívánt képet, majd állítsd be mint lapozókép (az oldal alján)

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
hu: Lapozóképek közötti váltás ezredmásodpercben (alap: 5000 ms)

en: Slider Layout : set the slider in full width
hu: Lapozókép oldalszerkezete: teljes szélesség

en: Delete this slider
hu: Lapozókép törlése

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
hu: A lapozóképet véglegesen töröljük (a képek, linkek megmaradnak)

en: Delete slider
hu: Lapozókép törlése

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
hu: Még nincs lapozókép kialakítva. Ugorj a Médiatárba és hozz létre egyet.

en: Add to a slider
hu: Hozzáadás lapozóképhez

en: Add to a slider (create one if needed)
hu: Hozzáadás lapozóképhez (szükség esetén csinálj új  lapozóképet)

en: Title text (80 car. max length)
hu: Cím (max. 80 karakter hosszú)

en: Description text (below the title, 250 car. max length)
hu: Leírás (cím alatt, max. 250 karakter)

en: Title and text color
hu: Cím és leírás színe

en: Button text (80 car. max length)
hu: Nyomógomb szöveg (max. 80 karakter)

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
hu: Linkelt oldal/bejegyzés kiválasztása (az utolsó 100 közül)

en: No link
hu: Nincs link

en: Add a slider
hu: Lapozókép létrehozás

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
hu: Még nincs lapozókép. Írd be a lapozókép nevét és klikkelj a nyomógombra a létrehozásához.

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
hu: A lapozókép több kép hiánya miatt nem mozog. Adjál hozzá még legalább egy képet.

en: Slide Image
hu: Lapozókép

en: Title
hu: Cím

en: Slide Text
hu: Lapozókép szöveg

en: Button Text
hu: Nyomógomb szöveg

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: No Image Selected
hu: Nincs kép kiválasztva

en: Edit this slide
hu: Lapozókép szerkesztése

en: Current slide
hu: Jelenlegi lapozókép

en: About Customizr
hu: Customizr névjegy

en: Read the documentation
hu: Olvasd el a dokumentációt

en: Check the FAQ
hu: Olvasd el a GYIK

en: Code snippets
hu: Kódrészletek

en: You are using a child theme of Customizr %1$s : always check the %2$s after upgrading to see if a function or a template has been deprecated.
hu: A Customizr %1$s egyik gyerek (child) témáját használod. Frissítés után mindig ellenőrizd a %2$s , s győződj meg róla, hogy mely funkciók és sablonok lettek elavulttá nyilvánítva.

en: We need sponsors!
hu: Szponzorokra lenne szükségünk!

en: <strong>We do our best do make Customizr the perfect free theme for you!</strong><br/> Please help support it's continued development with a donation of $20, $50, or even $100.
hu: <strong>Minden megteszünk azért, hogy a Customizr egy tökéletes ingyenes téma maradjon.</strong><br/> Kérjük segítsd erőfeszítéseinket és adományoz számunkra  $20, $50, vagy akár  $100.

en: Happy user of Customizr?
hu: Elégedett Customizr felhasználó?

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Customizr a nice review! <br />(We are addicted to your feedbacks...)
hu: Akkor írjon egy pozitív véleményt a wordpress.org honlapjára. (Minden visszajelzésre ki vagyunk éhezve)

en: Follow us
hu: Kövess minket

en: Visit the extension's page
hu: Látogass el a kiterjesztések honlapjára

en: Easily take your web design one step further
hu: Egy lépéssel könnyebb a továbblépés :)

en: Customizr Showcase
hu: Customizr bemutató

en: Visit the showcase
hu: Látogasd meg a bemutatót

en: Find inspiration for your next Customizr based website!
hu: Inspirálódj a mások által létrehozott Customizr alapú honlapokból!

en: This showcase aims to show what can be done with Customizr and helping other users to find inspiration for their web design.
hu: Ez a bemutató megmutatja, mit lehet létrehozni a Customizr-el, és inspiráció lehet a te munkádhoz

en: Do you think you made an awesome website that can inspire people? Submitting a site for review is quick and easy to do.
hu: Ha úgy találod, hogy egy érdekes honlapot hoztál létre, küld be hozzánk, hogy más is tanuljon belőle.

en: Go to Dashboard &rarr; Home
hu: Ugorj a Vezérlőpulthoz &rarr; Kezdőlap

en: Go to Dashboard
hu: Ugorj a Vezérlőpulthoz

en: Changelog in version %1$s
hu: Változások a %1$s verzióban

en: System Informations
hu: Rendszer infó

en: Please include the following informations when posting support requests
hu: Támogatás kérés esetén kérlek a következő infókat is csatold

en: To copy the system infos, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
hu: A rendszer infó kimásolásához klikk ide lejjebb majd Ctrl + C (PC) vagy Cmd + C (Mac) alatt.

en: Create a slider
hu: Lapozókép létrehozása

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Right sidebar
hu: Jobb oldalsáv

en: Left sidebar
hu: Bal oldalsáv

en: 2 sidebars : Right and Left
hu: 2 oldalsáv: Jobb és Bal

en: No sidebars : full width layout
hu: Oldalsáv nélkül: teljes oldalszélesség

en: Blue
hu: Kék

en: Black
hu: Fekete

en: Flat black
hu: Fekete (flat design)

en: Grey
hu: Szürke

en: Ligth grey
hu: Világosszürke

en: Flat purple
hu: Lila (flat design)

en: Purple
hu: Bíbor

en: Flat red
hu: Vörös (flat design)

en: Red
hu: Vörös

en: Orange
hu: Narancs

en: Flat orange
hu: Narancs (flat design)

en: Yellow
hu: Sárga

en: Flat yellow
hu: Sárga (flat design)

en: Green
hu: Zöld

en: Light green
hu: Világoszöld

en: Light blue
hu: Világoskék

en: Subscribe to my rss feed
hu: Iratkozz fel RSS csatornánkra

en: RSS feed (default is the wordpress feed)
hu: RSS csatorna (az alapcsatorna a Wordpress csatornája)

en: Follow me on Twitter
hu: Kövess a Twitteren

en: Twitter profile url
hu: Twitter profil

en: Follow me on Facebook
hu: Kövess a Facebook-on

en: Facebook profile url
hu: Facebook profil

en: Follow me on Google+
hu: Kövess a Google+-on

en: Google+ profile url
hu: Google+ profil

en: Follow me on Instagram
hu: Kövess az Instagram-on

en: Instagram profile url
hu: Instagram profil

en: Follow me on Tumblr
hu: Kövess a Tumblr-on

en: Tumblr url
hu: Tumblr link

en: Follow me on Flickr
hu: Kövess a Flickr-on

en: Follow me on WordPress
hu: Kövess a Wordpress-en

en: WordPress profile url
hu: Wordpress profil

en: Follow me on Youtube
hu: Kövess a Youtube-on

en: Youtube profile url
hu: Youtube profil

en: Pin me on Pinterest
hu: Kitűzés Pinterest-re

en: Pinterest profile url
hu: Pinteres profil

en: Follow me on Github
hu: Kövess a Github-on

en: Github profile url
hu: Github profil

en: Follow me on Dribbble
hu: Kövess a Dribbble-n

en: Dribbble profile url
hu: Dribble profil

en: Follow me on LinkedIn
hu: Kövess a LinkedIn-en

en: LinkedIn profile url
hu: LinkedIn profil

en: Left Sidebar
hu: Bal oldalsáv

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
hu: Megjelenik a bejegyzésekben, statikus oldalakon, archívumokban és a kereső oldalakon

en: Right Sidebar
hu: Jobb oldalsáv

en: Footer Widget Area One
hu: Lábléc widget - 1. zóna

en: Just use it as you want !
hu: Használd ízlés szerint!

en: Footer Widget Area Two
hu: Lábléc widget - 2. zóna

en: Footer Widget Area Three
hu: Lábléc widget - 3. zóna

en: Speaking the Truth in times of universal deceit is a revolutionary act.
hu: Mindig van két lehetőség, vagy nincs.

en: George Orwell
hu: Áron bá'

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
hu: Elnézést, de a keresett oldal nem található. Próbáljon keresni.

en: Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm...
hu: Egy seggel csak egy lovat lehet megülni...

en: Sir Winston Churchill
hu: Mári néni

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
hu: Elnézést, a kereset kifejezésre nincs találat. Próbáljon más kifejezésre keresni.

en: Customizr is a clean responsive theme
hu: A Customizr egy egyszerű reszponzív téma

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
hu: A beállítások a Wordpress beállítási felületén érhetőek el.

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Help
hu: Sugó

en: Need help with Customizr? Click here!
hu: Customizr-el kapcsolatos támogatásra van szükséged? Klikk ide!

en: Page %s
hu: %s oldal

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
hu: Logó méret max-width:250px és max-height:100px kényszerítése

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
hu: Favicon feltöltése (támogatott formátumok: .ico, .png, .gif)

en: Choose a predefined skin
hu: Téma kiválaszása

en: If enabled, this option activates a smooth page scroll when clicking on a link to an anchor of the same page.
hu: Bekapcsolva engedélyezi az ugyanazon oldalon lévő linkre klikkelve az oldal finomgörgetését

en: Fade effect on link hover
hu: Áttűnés effektus link kurzor felülvitelkor

en: Display icons next to titles
hu: Ikon megjelenítése cím mellett

en: When this option is checked, a contextual icon is displayed next to the titles of pages, posts, archives, and WP built-in widgets.
hu: Bekapcsolva, egy kontextuális ikon jelenik meg minden oldal, bejegyzés, archívum, WP beépített widget címe mellett

en: Display a page icon next to the page title
hu: Oldalikon megjelenítése oldalcím mellett

en: Display a post icon next to the single post title
hu: Bejegyzésikon megjelenítése bejegyzéscím mellett

en: Display an icon next to the archive title
hu: Archívumikon megjelenítése archívumcím mellett

en: When this option is checked, an archive type icon is displayed in the heading of every types of archives, on the left of the title. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
hu: Bekapcsolva, egy archívumikon jelenik meg minden archívum oldal címe mellett. Az archívum oldal lehet: kategória, címke, szerző, keresési eredmény stb.

en: Display an icon next to each post title in an archive page
hu: Ikon megjelenítése bejegyzés címeknél az archívum oldalakon

en: When this option is checked, a post type icon is displayed on the left of each post titles in an archive page. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
hu: Bekapcsolva, egy bejegyzésikon jelenik meg minden bejegyzés címe mellett az archívum oldalakon. Az archívum oldal lehet: kategória, címke, szerző, 
    archívum dátum, keresési eredmény stb.

en: WP sidebar widgets : display icons next to titles
hu: WP oldalsáv widgetek: ikon megjelenítése a cím mellett

en: WP footer widgets : display icons next to titles
hu: WP lábléc widgetek: ikonok megjelenítése a szöveg mellett

en: Autoscale images on zoom
hu: Képek automatikus skálázása zoomoláskor

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
hu: Ha engedélyezed, lightbox effektuskor a képek automatikusan a képernyőhöz skálázodnak

en: If enabled, your website will include support for high resolution devices.
hu: Engedélyezés esetén, az oldal a nagy felbontású megjelenítőket is támogatja

en: It is strongly recommended to regenerate your media library images in high definition with this free plugin
hu: A médiatár képeinek nagy felbontású újragenerálásához a következő ingyenes bővitmény használata ajánlott

en: Open the description page of the Regenerate thumbnails plugin
hu: Nyisd meg a Regenerate thumbnails bővítmény leírás lapját

en: Sliders : display on loading icon before rendering the slides
hu: Lapozóképek: betöltésállapotot jelző ikon megjelenítése a lapozókép betöltése közben

en: Logo / title on the left
hu: Logó / cím a bal oldalon

en: Logo / title centered
hu: Logó / cím középre igazítva

en: Logo / title on the right
hu: Logó / cím a jobb oldalon

en: Display top border
hu: Felső szegély ki-/bekapcsolása

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
hu: Fejléc felső színes szegélyének ki-/bekacsolása

en: Social links in header
hu: Közösségi linkek a fejlécben

en: Display menu in a box
hu: Menü megjelenítése box-ban

en: If checked, this option wraps the header menu/tagline/social in a light grey box.
hu: Bekapcsolva, a menüt/mottó/közösségi média linkeket egy szürke téglalapba zárja

en: Sticky on scroll
hu: Lapozáskor "ragadós" marad

en: If checked, this option makes the header stick to the top of the page on scroll down.
hu: Bekapcsolva, a fejléc az oldal tetejéhez "ragad" oldalgördítéskor

en: Sticky header : display the tagline
hu: „Ragadós” fejléc: Mottó megjelenítése

en: Sticky header : display the title / logo
hu: „Ragadós” fejléc: Logó / Cím megjelenítése

en: Sticky header : shrink title / logo
hu: „Ragadós” fejléc: Cím / logó összesűrítése

en: Sticky header : display the menu
hu: „Ragadós” fejléc: Menü megjelenítése

en: Set the header z-index
hu: A fejléc z-index sorrendjének beállítása

en: What is
hu: mi

en: the z-index
hu: z-index

en: Menu on the left
hu: Menü bal oldalon

en: Menu on the right
hu: Menü jobb oldalon

en: Select a submenu expansion option
hu: Almenü megjelenítési opciók

en: Expand submenus on click
hu: Almenü megjelenítése klikkre

en: Expand submenus on hover
hu: Almenü megjelenítése kurzor fölévitelkor

en: Reveal the sub-menus blocks with a fade effect
hu: Almenük megjelenítése áttűnés effekttel

en: Hover move effect for the sub menu items
hu: Hover effektus almenü megjelenítésekor

en: Choose content and layout
hu: Tartalom és oldalszerkezet kiválasztása

en: Front page displays
hu: Főoldal beállításai

en: Don't show any posts or page
hu: Bejegyzések/oldalak elrejtése

en: Your latest posts
hu: Utolsó bejegyzés

en: A static page
hu: Statikus oldal

en: Front page
hu: Főoldal

en: Posts page
hu: Bejegyzések oldala (blogoldal)

en: Set up the front page layout
hu: Főoldal oldalszerkezete

en: Slider options
hu: Lapozókép beállítások

en: Select front page slider
hu: Főoldal lapozóképe

en: Full width slider
hu: Teljes szélességű lapozókép

en: Delay between each slides
hu: Lapozóképek közötti késleltetés

en: in ms : 1000ms = 1s
hu: ezredmp.: 1000ms = 1s

en: Set slider's height in pixels
hu: Lapozókép magassága pixelben

en: Apply this height to all sliders
hu: Magasság alkalmazása minden lapozóképhez

en: Replace the default image slider's height
hu: Az alap lapozókép-magasság felülírása

en: If this option is checked, your images will be resized with your custom height on upload. This is better for your overall loading performance.
hu: Bekapcsolva, a lapozókép a te általad beállított magassággal töltődik be. Jobb teljesítményt nyújt oldaltöltéskor.

en: You might want to regenerate your thumbnails.
hu: Bélyegképek újragenerálása

en: Featured pages options
hu: Kiemelt oldalak beállítása

en: Display home featured pages area
hu: Kiemelt oldalak ki-/bekapcsolása

en: Enable
hu: Bekapcsol

en: Disable
hu: Kikapcsol

en: Show images
hu: Képek mutatása

en: The images are set with the "featured image" of each pages (in the page edit screen). Uncheck the option above to disable the featured page images.
hu: A kiemelt képek minden oldal „kiemelt kép" részénél beállított képpel lesznek azonosak. Kapcsold ki ha nem akarod a kiemelt képeket megjeleníteni.

en: Read more &raquo;
hu: Részletek &raquo;

en: Button text
hu: Nyomógomb szövege

en: Choose the global default layout
hu: Globális alap oldalszerkezet beállítása

en: Note : the home page layout has to be set in the home page section
hu: Megjegyzés: a kezdőlapot célszerű a kezdőlap oldalon szabályozni

en: Force default layout everywhere
hu: Alap oldalszerkezet kikényszerítése mindenhol

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
hu: Ez felülírja minden oldal/hozzászólás beállítását, beleértve a főoldalt is.

en: Choose the posts default layout
hu: Bejegyzés alap oldalszerkezete

en: Maximum number of posts per page
hu: Maximum bejegyzés per oldal

en: Select the length of posts in lists (home, search, archives, ...)
hu: Bejegyzéslista hossza (kezdőlap, keresés, archívum, ...)

en: Display the excerpt
hu: Kivonatszöveg megjelenítése

en: Display the full content
hu: Teljes tartalom megjelenítése

en: Choose the pages default layout
hu: Oldal alap oldalszerkezetének beállítása

en: Set the excerpt length (in number of words)
hu: Kivonatszöveg hossza (szavanként számolva)

en: Thumbnails options
hu: Bélyegkép beállítások

en: When this option is checked, the post thumbnails are displayed in all post lists : blog, archives, author page, search pages, ...
hu: Bekapcsolva engedélyezi a bejegyzések bélyegképének megjelenítését minden bejegyzés helyen: blog, archívum, szerzőoldal, keresőoldal, ...

en: If no featured image is set, use the last image attached to this post.
hu: Ha nincs kiemelt kép beállítva, akkor a bejegyzésben használt utolsó kép jelenítődik meg

en: Thumbnails shape
hu: Bélyegkép formája

en: Rounded, expand on hover
hu: Kerekített, kurzor felülvitelkor kitágul

en: Rounded, no expansion
hu: Kerekített, nincs tágulás

en: Squared, expand on hover
hu: Négyszögletes, kurzor felülvitelkor kitágul

en: Squared, no expansion
hu: Négyszögletes, nincs tágulás

en: Rectangular with no effect
hu: Téglalap, nincs effekt

en: Rectangular with blur effect on hover
hu: Téglalap, kurzor felülvitelkor blur hatás

en: Rectangular with unblur effect on hover
hu: Téglalap, kurzor felülvitelkor unblur hatás

en: Set the thumbnail's max height in pixels
hu: Bélyegkép max. magassága pixelben

en: Thumbnails position
hu: Bélyegkép pozíciója

en: Top
hu: Fent

en: Right
hu: Jobbra

en: Bottom
hu: Lent

en: Left
hu: Balra

en: Alternate thumbnail/content
hu: Bélyegkép/tartalom váltakozva

en: Search Results for :
hu: Keresési eredmény:

en: Before the title boxed
hu: Címzett box elé

en: After the title
hu: Cím után

en: Display Breadcrumb
hu: Nyomvonal ki-/bekapcsolása

en: Display the breadcrumb in posts lists : blog page, archives, search results...
hu: Nyomvonal megjelenítése a bejegyzés listákon: blog oldal, arcívum, keresési találatok, ...

en: When this option is checked, the post metas (like taxonomies, date and author) are displayed below the post titles.
hu: Bekapcsolt állapotban a bejegyzés részletei (taxonómia, dátum, szerző stb.) a bejegyzés címe alatt fognak megjelenni

en: Select the contexts
hu: Kontextus kiválasztása

en: Display posts metas on home
hu: Bejegyzés címének megjelenítése a kezdőoldalon

en: Display posts metas for single posts
hu: Bejegyzés részleteinek megjelenítése amikor csak egy bejegyzés látszik

en: Display posts metas in post lists (archives, blog page)
hu: Bejegyzés részleteinek megjelenítése a bejegyzés listákon (archívum, blog oldal stb.)

en: Select the metas to display
hu: Milyen meta címkéket jelenítsen meg

en: Display hierarchical taxonomies (like categories)
hu: Hierarhikus taxonómia (mint a kategóriáknál)

en: Display non-hierarchical taxonomies (like tags)
hu: Nem hierarhikus taxonómia (mint a címkéknél)

en: If this option is checked, additional date informations about the the last post update can be displayed (nothing will show up if the post has never been updated).
hu: Több dátuminfó megjelenítése (amennyiben a bejegyzés nem volt frissítve, több infó nem jelenik meg)

en: Select the last update format
hu: Utolsó frissítési mód kiválasztása

en: Nb of days since last update
hu: Eltelt napok száma az utolsó frissítéstől számítva

en: Date of the last update
hu: Utolsó frissítés dátuma

en: Display the notice if the last update is less (strictly) than n days old
hu: Figyelmeztetés megjelenítése, ha az utolsó frissítés óta eltelt idő kevesebb mint n nap

en: Set a maximum interval (in days) during which the last update notice will be displayed.
hu: Utoljára frissítve figyelmeztetés megjelenítése (napokban)

en: Recently updated !
hu: Frissítve!

en: Update notice text
hu: A figyelmeztetés szövege

en: Update notice style
hu: A figyelmeztetés stílusa

en: Default (grey)
hu: Alap (szürke)

en: Success (green)
hu: Sikeres (zöld)

en: Important (red)
hu: Fontos (vörös)

en: Info (blue)
hu: Infó (kék)

en: Small bubbles
hu: Kis buborék

en: Large bubbles
hu: Nagy buborék

en: Skin color
hu: Séma (skin) színe

en: Enable comments on pages
hu: Hozzászólások engedélyezése az oldalakon

en: Social links in left sidebar
hu: Közösségi linkek a bal oldalsávon

en: Social links in right sidebar
hu: Közösségi linkek a jobb oldalsávon

en: Social links
hu: Közösségi linkek

en: Will be hidden if empty
hu: Ha üres akkor rejtve marad

en: Social links in footer
hu: Közösségi linkek a láblécen

en: Display a back to top arrow on scroll
hu: „Ugrás az oldal tetejére" megjelenítése lapozáskor

en: Add your custom css here and design live! (for advanced users)
hu: Élő szerkesztéshez írd ide saját CSS kódjaidat (haladó felhasználóknak)

en: Use this field to test small chunks of CSS code. For important CSS customizations, you'll want to modify the style.css file of a
hu: Kisebb CSS kódok teszteléséhez használd ezt a mezőt. Nagyobb átalakításhoz inkább a style.css fájl módosítása ajánlott (lásd gyerek "child" téma).

en: child theme.
hu: child („gyerek”) séma.

en: How to create and use a child theme ?
hu: Hogyan hozzun létre saját child („gyerek”) sémát

en: Performance : use the minified CSS stylesheet
hu: Teljesítmény: minimalizált CSS alkalmazása

en: Using the minified version of the skin stylesheet will speed up your webpage load time.
hu: A minimalizát színséma css alkalmazása felgyorsítja a honlap betöltését

en: Global settings
hu: Általános beállítások

en: Global settings for the Customizr theme :skin, socials, links...
hu: A Customizr téma általános beállításai: séma, közösségi oldalak, linkek...

en: Header settings for the Customizr theme.
hu: Customizr téma fejléc beállításai.

en: Content : home, posts, ...
hu: Tartalom: kezdőoldal, bejegyzések, ...

en: Content settings for the Customizr theme.
hu: Customizr téma tartalom beállításai

en: Footer
hu: Lábléc

en: Footer settings for the Customizr theme.
hu: Customizr téma lábléc beállításai

en: Advanced settings for the Customizr theme.
hu: Customizr téma haladó beállításai

en: Site Title & Tagline
hu: Honlap címe

en: Logo &amp; Favicon
hu: Logó és Favicon

en: Set up logo and favicon options
hu: Logó és Favicon beállításai

en: Skin
hu: Téma

en: Select a skin for Customizr
hu: Customizr téma kiválasztása

en: Set up your social links
hu: Közösségi linkek beállítása

en: Links style and effects
hu: Linkek stílusa és effektek

en: Various links settings
hu: Linkbeállítások

en: Titles icons settings
hu: Cím ikon beállításai

en: Various images settings
hu: Képbeállítások

en: Front Page
hu: Főoldal

en: Set up front page options
hu: Főoldal beállításai

en: Pages &amp; Posts Layout
hu: Oldalak/bejegyzések oldalszerkezete

en: Set up layout options
hu: Oldalszerkezet beállítások

en: Post lists : blog, archives, ...
hu: Bejegyzés listák: blog, archívum, ...

en: Single posts
hu: Egyedi bejegyzés

en: Post metas (category, tags, custom taxonomies)
hu: Bejegyzés részletek, meta adatok (kategória, címkék, egyedi taxonómia stb.)

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Set up comments options
hu: Hozzászólások beállításai

en: Responsive settings
hu: Responsive beállítások

en: Various settings for responsive display
hu: Responsive viselkedés beállításai

en: Footer global settings
hu: Lábléc általános beállításai

en: Custom CSS
hu: Saját CSS

en: Home featured page one
hu: 1. kiemelt oldal

en: Home featured page two
hu: 2. kiemelt oldal

en: Home featured page three
hu: 3. kiemelt oldal

en: Featured text one (200 car. max)
hu: 1. kiemelt oldal szövege (max. 200 karakter)

en: Featured text two (200 car. max)
hu: 2. kiemelt oldal szövege (max. 200 karakter)

en: Featured text three (200 car. max)
hu: 3. kiemelt oldal szövege (max. 200 karakter)

en: Custom featured page %1$s
hu: Egyéni oldal %1$s

en: Featured text %1$s (200 car. max)
hu: Kiemelt szöveg %1$s (max. 200 kar.)

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
hu: Egyszer az oldalt kell kiválasztani. Hagyd ezt a mezőt üresen, ha az oldalnál beállított kivonatszöveget akarod megjeleníteni.

en: &mdash; No slider &mdash;
hu: &mdash; Nincs lapozókép &mdash;

en: &mdash; Demo Slider &mdash;
hu: &mdash; Demó lapozókép &mdash;

en: &larr; Previous
hu: &larr; Előző

en: Next &rarr;
hu: Következő &rarr;

en: Home
hu: Kezdőlap

en: Browse:
hu: Böngészés:

en: Minute %1$s
hu: Perc %1$s

en: Week %1$s
hu: Hét %1$s

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
hu: Keresési eredmények a  &quot;%1$s&quot; kifejezéshez

en: 404 Not Found
hu: 404 hiba - Sajnos elnyelte a Prikulics.

en: Page %d
hu: %d oldal

en: Split
hu: Kettéoszt

en: Merge
hu: Összefűz

en: One thought on
hu: Egy kis gondolat

en: thoughts on
hu: Gondolat

en: Pingback:
hu: Visszapingelés

en: (Edit)
hu: (Szerkesztés)

en: Reply
hu: Válasz

en: Post author
hu: Bejegyzés szerzője

en: %1$s at %2$s
hu: %1$s : %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
hu: Hozzászólásod moderálásra vár.

en: Comment navigation
hu: Hozzászólás navigálás

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
hu: <span class="meta-nav">&larr;</span> Régebbi bejegyzések

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
hu: Újabb bejegyzések <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
hu: Hozzászólások lezárva

en: Leave a comment
hu: Megjegyzés hozzáfűzése

en: Comment(s) on
hu: Hozzászólás(ok)

en: Customizer screen
hu: Beállítási képernyő

en: Featured page
hu: Kiemelt oldal

en: Missing Attachment
hu: Hiányzó csatolmány

en: {no title} Read the post &raquo;
hu: {nincs cím} Olvasd el a bejegyzést &raquo;

en: Permalink to %s
hu: Közvetlen hivatkozás: %s

en: Ooops, page not found
hu: Híjnye ez az oldal ejsze bésírült de sze' az ki se gyütt!

en: No
hu: Nem

en: About %s
hu: Névjegy: %s

en: Daily Archives: %s
hu: Nap szerinti archívum: %s

en: Archives
hu: Archívum

en: Monthly Archives: %s
hu: Hónap szerinti archívum: %s

en: Yearly Archives: %s
hu: Év szerinti archívum: %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
hu: Olvasás folytatása <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
hu: Oldalak:

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
hu: Minden bejegyzés megjelenítése: %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Published
hu: Közzétéve

en: at dimensions
hu: méretek

en: Link to full-size image
hu: Link a teljes méretű képhez

en: in
hu: :

en: Return to
hu: Visszaküldés

en: This entry was posted in %1$s
hu: Minden bejegyzés megjelenítése: %s

en: This entry was tagged %2$s
hu: Ezt a bejegyzést a %2$s látták el

en: This entry was posted
hu: A bejegyzés közölve lett.

en: (updated today)
hu: (frissítve ma)

en: (updated 1 day ago)
hu: (frissítve 1 nappal ezelőt)

en: View all posts in %s
hu: Minden bejegyzés megjelenítése: %s

en: View all posts by %s
hu: Minden bejegyzés megjelenítése: %s

en: Post navigation
hu: Navigálás a bejegyzések között

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
hu: <span class="meta-nav">&larr;</span> Régebbi bejegyzések

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
hu: Újabb bejegyzések <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Back to top
hu: Ugrás az oldal tetejére

en: Back Home
hu: Ugrás a kezdőlapra

en: Add a menu
hu: Menü hozzáadása
