* Customizr v3.4.21 - en to de_DE translation catalogue (687 entries)

en: &mdash; Select &mdash;
de_DE: &mdash; Wähle &mdash;

en: Assign menus to locations
de_DE: Menüpositionen verwalten

en: You haven't created any menu yet. %s or check the %s to learn more about menus.
de_DE: Sie haben noch kein Menü erstellt. %s oder %s auswählen, um mehr über Menüs zu lernen.

en: Create a new menu now
de_DE: Jetzt ein neues Menü erstellen

en: WordPress documentation
de_DE: WordPress Dokumentation

en: SITE ICON
de_DE: Icon der Website

en: More grid design options
de_DE: Weitere Gitter-Design Optionen

en: Your favicon is currently handled with an old method and will not be properly displayed on all devices. You might consider to re-upload your favicon with the new control below.
de_DE: Das Website-Icon nutzt momentan eine veraltete Methode und kann daher auf einigen Geräten nicht richtig angezeigt werden. Es sollte daher mit der hier unten bereitgestellten Steuerung erneut hochgeladen werden.

en: dismiss
de_DE: abweisen

en: Hi! This is
de_DE: Hallo! Hier ist

en: , developer of the Customizr theme
de_DE: , Entwickler des Customizr-Themes

en: I'm doing my best to make Customizr the perfect free theme for you. If you think it helped you in any way to build a better web presence, please support it's continued development with a donation of $20, $50, ...
de_DE: <strong>Ich tue mein Bestes um Customizr zum perfekten, kostenlosen Theme für Sie zu machen!</strong> <br/> Wenn Customizr Ihre Web-Präsenz verbessern konnte, helfen Sie uns bitte mit einer Spende bei der Weiterentwicklung. Ob 10 €, 20 €, 50 € ... - Jeder Euro zählt ;-) <br/>

en: Make a donation for Customizr
de_DE: Spende für Customizr machen

en: Once clicked the 'Hide forever' button, this donation block will not be displayed anymore.<br/>Either you are using Customizr for personal or business purposes, any kind of sponsorship will be appreciated to support this free theme.<br/><strong>Already donator? Thanks, you rock!<br/><br/> Live long and prosper with Customizr!</strong>
de_DE: Nach Anklicken des 'Endgültig ausblenden'-Buttons, wird diese Spendenblock nicht mehr angezeigt werden. <br/>Egal ob Sie Customizr für persönliche oder geschäftliche Zwecke nutzen, jede Art von Sponsoring, um dieses freies Thema zu unterstützen, ist herzlich willkommen. <br/> <strong>Bereits Spender? Danke, sie sind toll!<br/>Lebe lang und in Frieden mit Customizr! </strong>

en: Hide forever
de_DE: Endgültig ausblenden

en: Let me think twice
de_DE: Lass mich überlegen...

en: Need more control on your fonts ? Style any text in live preview ( size, color, font family, effect, ...) with Customizr Pro.
de_DE: Noch mehr Kontrolle über Schriftarten? Jeden beliebigen Text in der Live-Vorschau anpassen (Größe, Farbe, Schriftart, Effekt, ...) mit Customizr-Pro.

en: Add unlimited featured pages with Customizr Pro.
de_DE: Seiten mit grenzenloser Gestaltung erstellen mit Customizr-Pro.

en: Rediscover the beauty of your blog posts and increase your visitors engagement with the Grid Customizer.
de_DE: Entdecken Sie die Schönheit Ihrer Blog-Posts wieder und steigern Sie Ihre Besucherbeteiligung mit dem Grid Customizer.

en: Try it in the demo
de_DE: Probieren Sie es in dieser Demo aus

en: Add creative and engaging reveal animations to your side menu.
de_DE: Dem Menü kreative und ansprechende Animationen hinzufügen.

en: Side menu animation demo
de_DE: Menü-Animations-Demo

en: Customize your footer credits with Customizr Pro.
de_DE: Passen Sie Ihre Fußzeilen-Credits mit Customizr Pro an.

en: If you like
de_DE: Wenn es Ihnen das

en: the Customizr theme
de_DE: Customizr-Theme gefällt

en: the Customizr pro theme
de_DE: Customizr-Pro-Theme gefällt

en: we would love to receive a
de_DE: hätten wir gerne eine

en: Review the Customizr theme
de_DE: Customizr-Theme bewerten

en: rating. Thanks :) !
de_DE: Bewertung. Danke :) !

en: Upgrade WP
de_DE: Upgrade von WP

en: This theme requires WordPress 3.4+
de_DE: Das Theme erfordert WordPress 3.4 +

en: Upgrade Wordpress Now
de_DE: Wordpress jetzt aktualisieren

en: Layout Options
de_DE: Layout-Optionen

en: Slider Options
de_DE: Slider-Optionen

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
de_DE: Standard-%1$s-layout ist festgelegt auf: %2$s

en: pages
de_DE: Seiten

en: posts
de_DE: Beiträge

en: You have checked the <i>"Force global default layout for all posts and pages"</i>, you must unchecked this option to enable a specific layout for this post.
de_DE: Sie haben <i>"Globales Standardlayout für alle Beiträge und Seiten erzwingen"</i> ausgewählt, deaktivieren Sie diese Option, um ein bestimmtes Layout für diesen Beitrag zu aktivieren.

en: Change layout options
de_DE: Layout-Optionen ändern

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
de_DE: Sie können ein bestimmtes Layout für %1$s definieren, mit Hilfe der vordefinierten linken und rechten Seitenleiste. Die Standardlayouts können im WordPress-Customizr-Bildschirm %2$s definiert werden.<br / >

en: this page
de_DE: diese Seite

en: this post
de_DE: dieser Beitrag

en: here
de_DE: hier

en: Select a specific layout for %1$s
de_DE: Wählen Sie ein bestimmtes Layout für %1$s

en: Default layout %1s
de_DE: Standardlayout %1s

en: Add a slider to this post/page
de_DE: Einen Slieder zum Beitrag/Seite hinzufügen

en: Choose a slider
de_DE: Slider auswählen

en: &mdash; Select a slider &mdash;
de_DE: &mdash; Slider auswählen &mdash;

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
de_DE: Neuen Slider erstellen: Öffnen Sie die Medienübersicht, bearbeiten Sie Ihre Bilder und fügen sie diese Ihrem neuen Slider hinzu.

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
de_DE: Verzögerung zwichen den Folien in Millisekunden (Standard: 5000 ms = 5 Sekunden)

en: Slider Layout : set the slider in full width
de_DE: Slider-Layout: Stellen Sie den Slider in voller Breite

en: Delete this slider
de_DE: Diesen Slider löschen

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
de_DE: Der Slider wird dauerhaft gelöscht (Bilder, Aktionsaufrufe und Verknüpfung werden beibehalten).

en: Delete slider
de_DE: Slider löschen

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
de_DE: Sie haben noch keinen Slider erstellt. Gehen Sie in die Medienbibliothek, bearbeiten Sie Ihre Bilder und fügen sie diese Ihrem Slider hinzu.

en: Add to a slider
de_DE: Zu Slider hinzufügen

en: Add to a slider (create one if needed)
de_DE: Zu Slider hinzufügen (bei Bedarf neuen erstellen)

en: Title and text color
de_DE: Titel- und Textfarbe

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
de_DE: Verknüpfte Seite oder Beitrag wählen (unter den letzten 100).

en: No link
de_DE: Keine Verknüpfung

en: or a custom link (leave this empty if you already selected a page or post above)
de_DE: oder benutzerdefinierter Link (leer lassen, wenn bereits Seite/Beitrag ausgewählt wurde)

en: Open link in a new page/tab
de_DE: Link auf neuer Seite/Tab öffnen

en: Link the whole slide
de_DE: Ganze Folie verknüpfen

en: Add a slider
de_DE: Slider hinzufügen

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
de_DE: Es wurden keine Slider erstellt. Slider-Namen eingeben und mit der Schaltfläche den ersten Slider hinzuzufügen.

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
de_DE: Dieser Slider hat keine Folien zum darstellen. Bitte in der Medienbibliothek Bilder hinzufügen.

en: Slide Image
de_DE: Folienbild

en: Title
de_DE: Titel

en: Slide Text
de_DE: Folientext

en: Button Text
de_DE: Schaltflächentext

en: Link
de_DE: Verknüpfung

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: No Image Selected
de_DE: Kein Bild ausgewählt

en: Edit this slide
de_DE: Diese Folie bearbeiten

en: Current slide
de_DE: Aktuelle Folie

en: Good, you've just upgraded to
de_DE: Gut, sie haben gerade aufgerüstet auf

en: version
de_DE: Version

en: We'd like to introduce the new features we've been working on.
de_DE: Wir würden gerne die neuen Funktionen vorführen, an denen wir gearbeitet haben.

en: Read the latest release notes
de_DE: Lesen Sie die neuesten Versionshinweise

en: Visit the demo
de_DE: Die Demo anschauen

en: I already know what's new thanks !
de_DE: Ich kenne schon alle Neuigkeiten, Danke!

en: close
de_DE: schließen

en: About Customizr
de_DE: Über Customizr

en: Need help with
de_DE: Brauchen Sie Hilfe mit

en: Welcome to
de_DE: Willkommen bei

en: The best way to start is to read the %s.
de_DE: Am besten erstmal folgendes lesen: %s.

en: documentation
de_DE: Dokumentation

en: If you don't find an answer to your issue in the documentation, don't panic! The Customizr theme is used by a growing community of webmasters reporting bugs and making continuous improvements. If you have a problem with the theme, chances are that it's already been reported and fixed in the support forums.
de_DE: Wenn Sie die Antwort auf Ihre Frage in der Dokumentation nicht finden, bitte keine Panik! Das Customizr-Theme wird von einer schnell wachsenden Gemeinschaft von Webmaster benutzt, die uns Fehler melden und kontinuierlich Verbesserungen einbringen. Wenn Sie ein Problem mit dem Theme haben, stehen die Chancen gut, dass das Problem bereits gemeldet wurde und eine Lösung im Support-Foren bereit steht.

en: The easiest way to search in the support forums is to use our Google powered search engine on our %s.
de_DE: Der einfachste Weg im Support-Foren zu suchen ist, unsere von Google angetrieben Suchmaschine auf unserem %s zu verwenden.

en: home page
de_DE: Startseite

en: Read the documentation
de_DE: Lesen Sie die Dokumentation

en: Check the FAQ
de_DE: Schauen Sie in den FAQs nach

en: Code snippets
de_DE: Code-Schnipsel

en: Get support in the forum
de_DE: Unterstützung im Forum

en: Thank you for using %s!
de_DE: Danke, dass Sie %s benutzen!

en: %s %s has more features, is safer and more stable than ever to help you designing an awesome website.
de_DE: %s %s hat mehr Funktionen und ist sicherer und stabiler als je zuvor, um Sie bei der Gestaltung einer tollen Website unterstützen.

en: check the changelog
de_DE: Überprüfen Sie das Fortschritts-Log

en: The best way to start with %s is to read the %s and visit the %s.
de_DE: Der beste Weg, um mit % s zu beginnen ist es, %s zu lesen und %s zu besuchen.

en: demo website
de_DE: Demo-Website

en: You are using a child theme of Customizr %1$s : always check the %2$s after upgrading to see if a function or a template has been deprecated.
de_DE: Sie verwenden ein untergeordnetes Theme von Customizr %1$s: Überprüfen Sie immer die %2$s nach der Aktualisierung um festzustellen, ob eine Funktion oder eine Vorlage als veraltet gilt.

en: We need sponsors!
de_DE: Wir brauchen Sponsoren!

en: <strong>We do our best do make Customizr the perfect free theme for you!</strong><br/> Please help support it's continued development with a donation of $20, $50, or even $100.
de_DE: <strong>Wir tun unser Bestes um Customizr zum perfekten, kostenlosen Theme für Sie zu machen!</strong> <br/> Helfen Sie bitte mit einer Spende bei der Weiterentwicklung mit. Ob $20, $50 oder sogar $100 - Jeder Euro zählt ;-) <br/>

en: Happy user of Customizr?
de_DE: Zufriedener Customizr-Benutzer?

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Customizr a nice review! <br />(We are addicted to your feedbacks...)
de_DE: Wenn Sie mit diesem Theme zufrieden sind, teilen Sie es auf wordpress.org mit und geben Customizr eine positive Bewertung! <br/>(Wir sehnen uns nach Ihrem  Feedback...)

en: Follow us
de_DE: Folgen Sie uns

en: Go Customizr Pro
de_DE: Customizr-Pro holen

en: Visit the extension's page
de_DE: Besuchen Sie die Erweiterungen-Seite

en: Easily take your web design one step further
de_DE: Bringen Sie Ihr Webdesign ganz einfach einen Schritt weiter

en: The Customizr Pro WordPress theme allows anyone to create a beautiful, professional and fully responsive website in a few seconds. In the Pro version, you'll get all the features of the free version plus some really cool and even revolutionary ones.
de_DE: Mit dem Customizr-Pro Wordpress-Theme kann jeder eine schöne, professionelle, responsive Website in wenigen Sekunden erstellen. Die Pro-Version enthält alle Features der kostenlosen Version, sowie zusätzlich einige echt coole, ja sogar revolutionärende Fähigkeiten.

en: Discover Customizr Pro
de_DE: Customizr-Pro entdecken

en: Customizr Showcase
de_DE: Customizr-Schaufenster

en: Visit the showcase
de_DE: Besuchen Sie das Schaufenster

en: Find inspiration for your next Customizr based website!
de_DE: Lassen Sie sich für Ihre nächste Customizr-basierte Website inspirieren!

en: This showcase aims to show what can be done with Customizr and helping other users to find inspiration for their web design.
de_DE: Das Schaufenster zeigt, was mit Customizr verwirklicht werden kann und verhilft Nutzern zu Anregungen für ihr eigenes Webdesign.

en: Do you think you made an awesome website that can inspire people? Submitting a site for review is quick and easy to do.
de_DE: Glauben Sie, dass Sie eine atemberaubende Website erstellt haben die Menschen begeistert? Dann reichen Sie diese zur Ansicht ein. Schnell und einfach.

en: Go to Dashboard &rarr; Home
de_DE: Zum Dashboard &rarr; Startseite

en: Go to Dashboard
de_DE: Zum Dashboard

en: Changelog in version %1$s
de_DE: Changelog zu Version %1$s

en: System Informations
de_DE: Systeminformationen

en: Please include the following informations when posting support requests
de_DE: Bei Supportanfragen bitte folgende Informationen mit angeben

en: To copy the system infos, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
de_DE: Um die Systeminfo zu kopieren, klicke unterhalb und drücke dann Strg. + C (PC) oder Cmd + C (Mac).

en: Create a slider
de_DE: Slider erstellen

en: Need help to create a slider ?
de_DE: Hilfe beim Erstellen eines Sliders benötigt?

en: Check the documentation
de_DE: Lesen Sie die Dokumentation

en: Upload
de_DE: Hochladen

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Right sidebar
de_DE: rechte Seitenleiste

en: Left sidebar
de_DE: linke Seitenleiste

en: 2 sidebars : Right and Left
de_DE: 2 Seitenleisten: rechts und links

en: No sidebars : full width layout
de_DE: Gesamtbreiten-Layout (ohne Seitenleisten)

en: Blue
de_DE: Mittelblau

en: Black
de_DE: Schwarz

en: Flat black
de_DE: Dunkelgrau

en: Grey
de_DE: Grau

en: Ligth grey
de_DE: Silbergrau

en: Flat purple
de_DE: Cobaltblau

en: Purple
de_DE: Fuchsie

en: Flat red
de_DE: Mattrot

en: Red
de_DE: Rot

en: Flat orange
de_DE: Blassorange

en: Yellow
de_DE: Saharagelb

en: Flat yellow
de_DE: Hellolive

en: Green
de_DE: Salbeigrün

en: Light green
de_DE: Flaschengrün

en: Green blue
de_DE: Jade

en: Light blue
de_DE: Türkis

en: Google fonts pairs
de_DE: Google-Schriftpaare

en: Web safe fonts pairs
de_DE: Websichere Schriftpaare

en: Single fonts
de_DE: Einzelne Schriften

en: Subscribe to my rss feed
de_DE: RSS-Feed abonnieren

en: RSS feed (default is the wordpress feed)
de_DE: RSS-Feed (Standard ist der WordPress-Feed)

en: Follow me on Twitter
de_DE: Bei Twitter folgen

en: Twitter profile url
de_DE: Twitter-Profil-URL

en: Follow me on Facebook
de_DE: Bei Facebook folgen

en: Facebook profile url
de_DE: Facebook-Profil-URL

en: Follow me on Google+
de_DE: Bei Google+ folgen

en: Google+ profile url
de_DE: Google+ Profil-URL

en: Follow me on Instagram
de_DE: Bei Instagram folgen

en: Instagram profile url
de_DE: Instagram-Profil-URL

en: Follow me on Tumblr
de_DE: Auf Tumblr folgen

en: Tumblr url
de_DE: Tumblr Profil-URL

en: Follow me on Flickr
de_DE: Bei Flickr folgen

en: Flickr url
de_DE: Flickr Profil-URL

en: Follow me on WordPress
de_DE: Auf WordPress folgen

en: WordPress profile url
de_DE: Wordpress-Profil-URL

en: Follow me on Youtube
de_DE: Bei Youtube folgen

en: Youtube profile url
de_DE: Youtube-Profil-URL

en: Pin me on Pinterest
de_DE: Auf Pinterest folgen

en: Pinterest profile url
de_DE: Pinterest-Profil-URL

en: Follow me on Github
de_DE: Bei Github folgen

en: Github profile url
de_DE: Github-Profil-URL

en: Follow me on Dribbble
de_DE: Bei Dribbble folgen

en: Dribbble profile url
de_DE: Dribbble-Profil-URL

en: Follow me on LinkedIn
de_DE: Bei LinkedIn folgen

en: LinkedIn profile url
de_DE: LinkedIn-Profil-URL

en: Left Sidebar
de_DE: linke Seitenleiste

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
de_DE: Erscheint auf Beiträgen, statischen Seiten, Archiven und Suchseiten

en: Right Sidebar
de_DE: rechte Seitenleiste

en: Footer Widget Area One
de_DE: Fußzeilen-Widget-Bereich #1

en: Just use it as you want !
de_DE: Zur freien Verwendung!

en: Footer Widget Area Two
de_DE: Fußzeilen-Widget-Bereich #2

en: Footer Widget Area Three
de_DE: Fußzeilen-Widget-Bereich #3

en: Speaking the Truth in times of universal deceit is a revolutionary act.
de_DE: In Zeiten allgemeiner Täuschung die Wahrheit zu sagen ist eine revolutionäre Tat.

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
de_DE: Angeforderte Seite leider nicht gefunden. Bitte erneute Suche durchführen.

en: Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm...
de_DE: Erfolg ist die Fähigkeit, einen Fehler nach dem anderen zu machen, ohne den Enthusiasmus zu verlieren...

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
de_DE: Leider keine passenden Suchkriterien gefunden. Bitte mit neuen Schlüsselwörtern suchen.

en: Customizr is a clean responsive theme
de_DE: Customizr ist ein perfekt responsives Theme

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
de_DE: Viele Layout- und Designoptionen stehen über den WordPress "Theme anpassen"-Bildschirm bereit: Sehen Sie Änderungen sofort!

en: Main Menu
de_DE: Hauptmenü

en: Secondary (horizontal) Menu
de_DE: Untermenü (horizontal)

en: Help
de_DE: Hilfe

en: Need help with Customizr? Click here!
de_DE: Brauchen Sie Hilfe zum Customizr-Theme? Klicken Sie hier!

en: Jump to the customizer now
de_DE: Zu den Anpassungen springen

en: dismiss notice
de_DE: Hinweis entfernen

en: Page %s
de_DE: Seite %s

en: Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
de_DE: Logo-Upload (Formate: .jpg, .png, .gif, .svg, .svgz)

en: LOGO
de_DE: Logo

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
de_DE: Größe erzwingen auf maximal 250 Pixel Breite und 100 Pixel Höhe

en: Uncheck this option to keep your original logo dimensions.
de_DE: Deaktivieren um die Originalabmessungen des Logos zu erhalten.

en: Sticky Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
de_DE: Sticky-Logo-Upload (.jpg, .png, .gif, .svg, .svgz)

en: Use this upload control to specify a different logo on sticky header mode.
de_DE: Diesen Upload nutzen um ein gesondertes Logo für die Sticky-Kopfzeilen zu benutzen.

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
de_DE: Website-Icon-Upload (.ico, .png, .gif)

en: FAVICON
de_DE: Website-Icon

en: Choose a predefined skin
de_DE: Vordefiniertes Farbdesign

en: Disabled if the random option is on.
de_DE: Abgeschaltet wenn Zufallsfarbwechsel aktiviert ist.

en: Randomize the skin
de_DE: Zufallsfarbwechsel

en: Apply a random color skin on each page load.
de_DE: Farbe aus allen vordefinierten Farbdesigns bei jedem neuen Laden der Seite wechseln.

en: Select a beautiful font pair (headings &amp; default fonts) or single font for your website.
de_DE: Koordiniertes Schriftpaar (Überschriften &amp; Fließtext) oder einzelne Schriftart auswählen.

en: This font picker allows you to preview and select among a handy selection of font pairs and single fonts. If you choose a pair, the first font will be applied to the site main headings : site name, site description, titles h1, h2, h3., while the second will be the default font of your website for any texts or paragraphs.
de_DE: Diese Schriftauswahl ermöglicht eine Vorschau von Schriftpaaren oder einzelnen Schriftarten. Bei Paarauswahl wird die erste Schrift auf die Überschriften angewendet: Website-Name , Website-Beschreibung, Überschrift h1, h2, h3 , während die zweite als Standardschriftart für alle Lauftexte oder Absätze benutzt wird.

en: Set your website default font size in pixels.
de_DE: Standardschriftgröße  der Website in Pixeln.

en: This option sets the default font size applied to any text element of your website, when no font size is already applied.
de_DE: Diese Standardschriftgröße wird auf jedes Textelement der Website angewendet, wenn nicht bereits eine andere Schriftgröße angelegt wurde.

en: Smooth scroll on click
de_DE: Sanfter Wischeffekt für Anker

en: If enabled, this option activates a smooth page scroll when clicking on a link to an anchor of the same page.
de_DE: Wird diese Option aktiviert, erzeugen Links zu Ankern auf der selben Seite einen sanften Wischeffekt beim Ansteuern des Ankers.

en: Important note
de_DE: Wichtiger Hinweis

en: this option can create conflicts with some plugins, make sure that your plugins features (if any) are working fine after enabling this option.
de_DE: Diese Option kann zu Konflikten mit manchen Plugins führen. Überprüfen Sie daher nach Aktivierung die Funktionalität der anderen Plugins.

en: Fade effect on link hover
de_DE: Fade-Effekt beim Überstreichen eines Links

en: Display an icon next to external links
de_DE: Symbol neben externen Links anzeigen

en: This will be applied to the links included in post or page content only.
de_DE: Wird nur auf Links in Beiträgen oder Seiten angewendet.

en: Open external links in a new tab
de_DE: Externe Links in neuem Tab/Fenster öffnen

en: Display icons next to titles
de_DE: Anzeige von Symbolen neben den Titeln

en: When this option is checked, a contextual icon is displayed next to the titles of pages, posts, archives, and WP built-in widgets.
de_DE: Ist diese Option aktiviert, werden kontextabhängige Symbole neben den Titeln von Seiten, Beiträgen, Archiven und WP-eigenen Widgets angezeigt.

en: Display a page icon next to the page title
de_DE: Seiten-Symbol neben dem Seitentitel anzeigen

en: Display a post icon next to the single post title
de_DE: Beitrags-Symbol neben dem Beitragstitel anzeigen

en: Display an icon next to the archive title
de_DE: Symbol neben dem Archivtitel anzeigen.

en: When this option is checked, an archive type icon is displayed in the heading of every types of archives, on the left of the title. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
de_DE: Ist diese Option aktiviert, wird ein Archiv-Symbol links neben dem jeweiligen Archivtitel angezeigt. Archivseiten können sein: Kategorie, Schlagwort, Autor, Datum, benutzerdef. Klassifizierungen, Suchergebnisse.

en: Display an icon next to each post title in an archive page
de_DE: Symbol neben jedem Beitrag auf einer Archivseite anzeigen

en: When this option is checked, a post type icon is displayed on the left of each post titles in an archive page. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
de_DE: Ist diese Option aktiviert, wird ein Beitrags-Symbol links neben jedem Beitragstitel auf einer Archivseite angezeigt. Archivseiten können sein: Kategorie, Schlagwort, Autor, Datum, benutzerdef. Klassifizierungen, Suchergebnisse.

en: WP sidebar widgets : display icons next to titles
de_DE: WP Sidebar Widgets: Symbole neben Titeln anzeigen

en: WP footer widgets : display icons next to titles
de_DE: WP Fußzeilen-Widgets: Symbole neben den Titeln anzeigen

en: Lightbox effect on images
de_DE: Leuchtkasten-Effekt bei Bildern

en: If enabled, this option activates a popin window whith a zoom effect when an image is clicked. Note : to enable this effect on the images of your pages and posts, images have to be linked to the Media File.
de_DE: Wenn aktiviert, erscheint ein Zoomeffekt, wenn ein Bild angeklickt wird. Hinweis: Um diesen Effekt zu nutzen, müssen die Bilder mit der Mediendatei verknüpft sein.

en: Autoscale images on zoom
de_DE: Automatische Zoomskalierung

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
de_DE: Wenn aktiviert, erzwingt diese Option eine Skalierung der Bilder um das Zoomfenster zu füllen.

en: High resolution (Retina) support
de_DE: Hochauflösung (Retina) unterstützen

en: If enabled, your website will include support for high resolution devices.
de_DE: Wenn aktiviert, unterstützt die Website hochauflösende Displays.

en: It is strongly recommended to regenerate your media library images in high definition with this free plugin
de_DE: Es wird dringend empfohlen, die Bilder in der Mediathek mit diesem kostenlosen Plugin in hoher Auflösung zu erneuern

en: regenerate thumbnails
de_DE: Daumennägel erneuern

en: Open the description page of the Regenerate thumbnails plugin
de_DE: Beschreibung des Plugins zur Daumennägel-Regenerierung öffnen

en: Sliders : display on loading icon before rendering the slides
de_DE: Slider: Ladebalken anzeigen

en: When checked, this option displays a loading icon when the slides are being setup.
de_DE: Ist diese Option aktiviert, wird ein Ladebalken beim Laden der Folien angezeigt.

en: Dynamic slider images centering on any devices
de_DE: Dynamisches zentrieren der Slider auf jeglichen Geräten

en: Dynamic thumbnails centering on any devices
de_DE: Dynamisches zentrieren der Daumenagel-Bilder auf jeglichen Geräten

en: This option dynamically centers your images on any devices, vertically or horizontally according to their initial aspect ratio.
de_DE: Diese Option zentriert die Bilder auf beliebigen Geräten dynamisch, vertikal oder horizontal, entsprechend ihres ursprünglichen Seitenverhältnisses.

en: Dynamic sidebar reordering on small devices
de_DE: dyn. Neuanordnung der Seitenleiste auf kl. Geräten

en: Activate this option to move the sidebars (if any) after the main content block, for smartphones or tablets viewport.
de_DE: Aktivieren um die Seitenleisten (sofern vorhanden) für Smartphones oder Tablets nach den Hauptinhaltsblock zu verschieben.

en: Display an author box after each single post content
de_DE: Autoreninfo unter den Beiträgen anzeigen.

en: Check this option to display an author info block after each single post content. Note : the Biographical info field must be filled out in the user profile.
de_DE: Unterhalb eines Beitrages wird eine Informationsbox über den Autor des Beitrage angezeigt, sofern die "Biographischen Angaben" im Benutzerprofil des Autors ausgefüllt sind.

en: Enable Smooth Scroll
de_DE: Sanftes Scrollen aktivieren

en: This option enables a smoother page scroll.
de_DE: Diese Option aktiviert einen sanften Seitenscroll.

en: Header design and layout
de_DE: Kopfzeilendesign und -layout

en: Choose a layout for the header
de_DE: Kopfzeilenlayout wählen

en: Logo / title on the left
de_DE: Logo/Überschrift links

en: Logo / title centered
de_DE: Logo/Überschrift mittig

en: Logo / title on the right
de_DE: Logo/Überschrift rechts

en: This setting might impact the side on which the menu is revealed.
de_DE: Diese Einstellung beeinflusst evtl. auf welcher Seite das Menü erscheint.

en: Display top border
de_DE: Oberen Randstreifen anzeigen

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
de_DE: Deaktivieren um den farbigen oberen Rand abzuschalten.

en: Display the tagline
de_DE: Untertitel anzeigen

en: Social links in header
de_DE: Soziale Links in Kopfzeile

en: Display menu in a box
de_DE: Menü mit Umgebungsrahmen

en: If checked, this option wraps the header menu/tagline/social in a light grey box.
de_DE: Ist diese Option aktiviert, werden Menü, Untertitel, sowie soziale Links des Kopfbereiches in einer hellgrauen Box dargestellt.

en: Sticky header settings
de_DE: Sticky-Kopfzeilen-Einstellungen

en: Sticky on scroll
de_DE: Beim Scrollen obenhalten

en: If checked, this option makes the header stick to the top of the page on scroll down.
de_DE: Ist diese Option aktiviert, bleibt die Kopfzeile beim Herunterscollen oben auf der Seite fixiert.

en: Sticky header : display the tagline
de_DE: Feststehende Kopfzeile: Untertitel anzeigen

en: Sticky header : display the title / logo
de_DE: Feststehende Kopfzeile: Überschrift/Logo anzeigen

en: Sticky header : shrink title / logo
de_DE: Feststehende Kopfzeile: Überschrift/Logo verkleinern

en: Sticky header : display the menu
de_DE: Feststehende Kopfzeile: Menü anzeigen

en: Also applied to the secondary menu if any.
de_DE: Wird auch auf Untermenü angewendet (sofern vorhanden).

en: Sticky header : semi-transparent on scroll
de_DE: Feststehende Kopfzeile: Halbdurchsichtig beim Scrollen

en: Set the header z-index
de_DE: Bestimme den Z-Index der Kopfzeile

en: What is
de_DE: Was ist

en: the z-index
de_DE: der Z-Index

en: Display a secondary (horizontal) menu in the header.
de_DE: Untermenü (horizontal) in Kopfzeile anzeigen.

en: When you've set your main menu as a vertical side navigation, you can check this option to display a complementary horizontal menu in the header.
de_DE: Wenn das Hauptmenü als vertikale, seitliche Navigation eingerichtet ist, kann ein zusätzliches, horizontales Untermenü in der Kopfzeile angezeigt werden.

en: Main menu design
de_DE: Gestaltung Hauptmenü

en: Select a design : side menu (vertical) or regular (horizontal)
de_DE: Gestaltung auswählen: seitliche Navigation (vertikal) oder Standard (horizontal )

en: Regular (horizontal)
de_DE: Normal (horizontal)

en: Side Menu (vertical)
de_DE: seitl. Menü (vertikal)

en: For mobile devices (responsive), limit the height of the dropdown menu block to the visible viewport.
de_DE: Höhe des Dropdown-Menüblocks auf das Sichtfenster begrenzen. Für mobile Geräte (responsive).

en: Display a label next to the menu button.
de_DE: Etikett neben der Menü-Taste zeigen.

en: Note : the label is hidden on mobile devices.
de_DE: Hinweis: Etikett wird auf Mobilgeräten verborgen.

en: Menu position (for "main" menu)
de_DE: Menüposition (für "Haupt"-Menü)

en: Menu on the left
de_DE: Menü links

en: Menu on the right
de_DE: Menü rechts

en: When the menu style is set to "Side Menu", the menu position is the side on which the menu will be revealed.
de_DE: Wenn als Menü-Stil "seitl. Menü" gewählt wurde, ist die Menüposition die Seite, an der das Menü angezeigt wird.

en: To change the global header layout, %s
de_DE: Um das globale Header-Layout zu ändern, %s

en: jump to the Design and Layout section
de_DE: zum Design- und Layout-Abschnitt springen

en: Change the header layout
de_DE: Kopfzeilengestaltung ändern

en: Secondary (horizontal) menu design
de_DE: Untermenü-Design (horizontal)

en: Menu position (for the horizontal menu)
de_DE: Untermenü-Position (horizontal)

en: Select a submenu expansion option
de_DE: Wählen Sie eine Untermenü-Erweiterungsoption

en: Expand submenus on click
de_DE: Untermenüs bei Mausklick anzeigen

en: Expand submenus on hover
de_DE: Untermenüs beim Überstreichen anzeigen

en: Reveal the sub-menus blocks with a fade effect
de_DE: Fade-Effekt beim Anzeigen der Untermenüs

en: Hover move effect for the sub menu items
de_DE: Überstreicheffekt beim Anzeigen der Untermenüs

en: Choose a mobile devices (responsive) behaviour for the secondary menu.
de_DE: Verhalten für das Untermenü auf mobilen Geräten (responsive) wählen.

en: Move before inside the side menu
de_DE: Innerhalb des Untermenüs nach vorne

en: Move after inside the side menu
de_DE: Innerhalb des Untermenüs nach hinten

en: Display in the header
de_DE: In Kopfzeile anzeigen

en: Hide
de_DE: Verbergen

en: Remove all the menus.
de_DE: Alle Menüs entfernen.

en: Don't display any menus in the header of your website
de_DE: Keine Menüs in der Kopfzeile der Website anzeigen

en: Use with caution : provide an alternative way to navigate in your website for your users.
de_DE: Vorsicht: eine Alternative sollte bereitgestellt werden um innerhalb der Website ohne Hauptmenü zu navigieren!

en: Jump to the blog design options
de_DE: Zu den Blog-Design Einstellungen gehen

en: Choose content and layout
de_DE: Inhalt und Layout wählen

en: Front page displays
de_DE: Startseite zeigt

en: Don't show any posts or page
de_DE: weder Beiträge noch Seiten anzeigen

en: Your latest posts
de_DE: die letzten Beiträge

en: A static page
de_DE: eine statische Seite

en: Front page
de_DE: Startseite

en: Posts page
de_DE: Beitragsseite

en: Set up the front page layout
de_DE: Startseitenlayout festlegen

en: Slider options
de_DE: Slider-Optionen

en: Select front page slider
de_DE: Startseiten-Slider wählen

en: Display the excerpt
de_DE: Auszug anzeigen

en: Read more &raquo;
de_DE: Mehr dazu &raquo;

en: Button text
de_DE: Schaltflächentext

en: Full width slider
de_DE: Slider auf volle Breite

en: Delay between each slides
de_DE: Pause zwischen den Folien

en: in ms : 1000ms = 1s
de_DE: in ms : 1000 ms = 1 Sekunde

en: Set slider's height in pixels
de_DE: Höhe des Sliders in Pixeln

en: Apply this height to all sliders
de_DE: Höhe auf alle Slider anwenden

en: Replace the default image slider's height
de_DE: Ersetze die Höhe des Standard-Sliders

en: If this option is checked, your images will be resized with your custom height on upload. This is better for your overall loading performance.
de_DE: Ist diese Option aktiviert, werden Bilder beim Hochladen an die benutzerdefinierte Höhe angepasst. Dies beschleunigt den Seitenaufbau.

en: You might want to regenerate your thumbnails.
de_DE: Sie sollten die Daumennagel-Bilder regenerieren.

en: Featured pages options
de_DE: Einstellungen "Empfohlene Seiten"

en: Display home featured pages area
de_DE: "Empfohlene Seiten" auf Startseite anzeigen

en: Enable
de_DE: Zulassen

en: Disable
de_DE: Sperren

en: Show images
de_DE: Bilder anzeigen

en: The images are set with the "featured image" of each pages (in the page edit screen). Uncheck the option above to disable the featured page images.
de_DE: Das "WP-Beitragsbild" der jeweiligen Seite wird verwendet. Deaktivieren um kein Bilder anzuzeigen.

en: Choose the global default layout
de_DE: Übergeordnetes Standardlayout

en: Note : the home page layout has to be set in the home page section
de_DE: Hinweis: Das Layout der Startseite muss im Abschnitt "Startseite" eingestellt werden.

en: Force default layout everywhere
de_DE: Standardlayout überall erzwingen

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
de_DE: Diese Option überschreibt spezifische Layouts für alle Beiträge/Seiten, einschließlich der Startseite.

en: Choose the posts default layout
de_DE: Wählen Sie das Standardlayout für Beiträge

en: Global Post Lists Settings
de_DE: Beitragslisten-Einstellungen

en: Maximum number of posts per page
de_DE: Max. Anzahl von Beiträgen je Seite:

en: Select the length of posts in lists (home, search, archives, ...)
de_DE: Beitragslänge bei Listenanzeige (Startseite, Suche, Archiv,...)

en: Display the full content
de_DE: Gesamten Inhalt anzeigen

en: Choose the pages default layout
de_DE: Standardlayout für Seiten wählen

en: The above layout options will set your layout globally for your post and pages. But you can also define the layout for each post and page individually. Learn how in the %s.
de_DE: Die obigen Layout-Optionen definieren das globale Erscheinungsbild für Beiträge und Seiten. Dies kann aber, darüber hinaus auch für jeden Beitrag oder jede Seite, einzeln angepasst werden. Hier steht wie das geht: %s.

en: Customizr theme documentation
de_DE: Customizr-Theme-Dokumentation

en: If you need to change the layout design of the front page, then open the 'Front Page' section above this one.
de_DE: Wenn die Gestaltung der Startseite geändert werden soll, dann bitte hier oberhalb den Abschnitt "Startseite" öffnen.

en: Set the excerpt length (in number of words)
de_DE: Auszugslänge begrenzen (Anz. Wörter)

en: Thumbnails options
de_DE: Optionen Daumennagel-Bilder

en: Display the post thumbnails
de_DE: Daumennagel-Bilder des Beitrags anzeigen

en: When this option is checked, the post thumbnails are displayed in all post lists : blog, archives, author page, search pages, ...
de_DE: Wenn aktiviert, werden Beitrags-Daumennagel-Bilder in jeder Beitragsliste angezeigt: Blog, Archive, Autorenseite, Suchergebnisse, ...

en: Note : thumbnails are always displayed when the grid layout is choosen.
de_DE: Hinweis: Daumennägel werden immer angezeigt, wenn Raster-Layout gewählt wurde.

en: If no featured image is set, use the last image attached to this post.
de_DE: Verwende das letzte Bild des Beitrages, wenn kein Beitragsbild vorhanden ist.

en: Upload a default thumbnail
de_DE: Standard Daumennagelbild hochladen

en: Thumbnails options for the alternate thumbnails layout
de_DE: Optionen für alternatives Daumennagel-Layout

en: Thumbnails shape
de_DE: Daumennagel-Bilder-Form

en: Rounded, expand on hover
de_DE: Rund, Erweitern bei Überstreichen

en: Rounded, no expansion
de_DE: Rund, keine Erweiterung

en: Squared, expand on hover
de_DE: Quadratisch, Erweitern bei Überstreichen

en: Squared, no expansion
de_DE: Quadratisch, keine Erweiterung

en: Rectangular with no effect
de_DE: Rechteckig, ohne Effekt

en: Rectangular with blur effect on hover
de_DE: Rechteckig, Verschleierung beim Überstreichen

en: Rectangular with unblur effect on hover
de_DE: Rechteckig, Entschleierung beim Überstreichen

en: Set the thumbnail's max height in pixels
de_DE: Max. Höhe der Miniaturbilder in Pixeln einstellen

en: Thumbnails position
de_DE: Position der Daumennägel

en: Top
de_DE: Oben

en: Right
de_DE: Rechts

en: Bottom
de_DE: Unten

en: Left
de_DE: Links

en: Alternate thumbnail/content
de_DE: Alternative Daumennagel/Inhalt

en: Archive titles
de_DE: Archivüberschriften

en: Category pages titles
de_DE: Überschriften der Kategorieseiten

en: Tag pages titles
de_DE: Überschriften der Schlagwort-Seiten

en: Author pages titles
de_DE: Überschriften der Autorenseiten

en: Search Results for :
de_DE: Suchergebnisse zu:

en: Search results page titles
de_DE: Überschriften der Suchergebnis-Seiten

en: Post List Design
de_DE: Gestaltung Beitragsliste

en: Select a Layout
de_DE: Layout wählen

en: Alternate thumbnails layout
de_DE: alternative Daumennagel-Gestaltung

en: Grid layout
de_DE: Raster-Layout

en: When you select the grid Layout, the post content is limited to the excerpt.
de_DE: Beim Raster-Layout wird der Beitragsinhalt auf den Auszug beschränkt.

en: Number of columns per row
de_DE: Anzahl Spalten je Reihe

en: Note : columns are limited to 3 for single sidebar layouts and to 2 for double sidebar layouts.
de_DE: Hinweis: Bei einer Seitenleiste sind maximal drei Spalten möglich und bei zwei Seitenleisten nur zwei.

en: Expand the last sticky post (for home and blog page only)
de_DE: Letzen "oben gehaltenen Beitrag" erweitern (nur auf Start- und Blog-Seite)

en: Apply the grid layout to Home/Blog
de_DE: Raster-Layout auf Startseite anwenden

en: Apply the grid layout to Archives (archives, categories, author posts)
de_DE: Raster-Layout auf Archive anwenden

en: Apply the grid layout to Search results
de_DE: Raster-Layout auf Suchergebnisse anwenden

en: Unchecked contexts are displayed with the alternate thumbnails layout.
de_DE: Nicht markierte Inhalte werden mit alternativem Daumennagel-Layout angezeigt.

en: Apply a shadow to each grid items
de_DE: Schatten auf jedes Rasterelement anwenden

en: Apply a colored bottom border to each grid items
de_DE: Farbigen unteren Rand auf jedes Rasterelement anwenden

en: Display post format icons in the background
de_DE: Beitragsformat-Symbole im Hintergrund anzeigen

en: Max. length for post titles (in words)
de_DE: Max. Wortlänge für Beitragsüberschriften

en: Thumbnails max height for the grid layout
de_DE: Max. Daumennagelhöhe für Raster-Layout

en: Set the post grid thumbnail's max height in pixels
de_DE: Die maximale Höhe in Pixeln für Daumennägel für Raster-Layout festlegen

en: Post thumbnail position
de_DE: Position des Beitrags-Daumennagels

en: Don't display
de_DE: Nicht anzeigen

en: Before the title in full width
de_DE: Vor dem Titel in voller Breite

en: Before the title boxed
de_DE: Kasten vor dem Titel

en: After the title
de_DE: Nach dem Titel

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your posts before their content, when they are displayed individually.
de_DE: Das Beitragsbild (auch Beitrags-Daumennagel) kann, bei Einzelanzeige, auch vor dem Inhalt der Beiträge angezeigt werden.angezeigt werden.

en: Don't know how to set a featured image to a post? Learn how in the %s.
de_DE: Keine Ahnung wie man eine Beitragsbild erstellt? Hier kann man das lernen: %s.

en: Display Breadcrumb
de_DE: Brotkrumen anzeigen

en: Display the breadcrumb on home page
de_DE: Brotkrumen auf Startseite anzeigen

en: Display the breadcrumb in pages
de_DE: Brotkrumen auf Seiten anzeigen

en: Display the breadcrumb in single posts
de_DE: Brotkrumen bei einzelnen Beiträgen anzeigen

en: Display the breadcrumb in posts lists : blog page, archives, search results...
de_DE: Brotkrumen in Beitragslisten (Seiten, Archive, Suchergebnisse ...) anzeigen

en: Display posts metas
de_DE: Beitragsdetails anzeigen

en: When this option is checked, the post metas (like taxonomies, date and author) are displayed below the post titles.
de_DE: Ist diese Option aktiviert, werden die Beitragsdetails (wie Klassifizierung, Datum und Autor) unter der Beitragsüberschrift angezeigt.

en: Metas Design
de_DE: Detailsdarstellung

en: Select a design for the post metas
de_DE: Darstellungsart für die Beitragsdetails wählen

en: Buttons and text
de_DE: Schaltfläche & text

en: Text only
de_DE: Nur Text

en: Select the contexts
de_DE: Anzeigekontext auswählen

en: Display posts metas on home
de_DE: Beitragsdetails auf Startseite anzeigen

en: Display posts metas for single posts
de_DE: Beitragsdetails für Einzelbeiträge anzeigen

en: Display posts metas in post lists (archives, blog page)
de_DE: Beitragsdetails auf Beitragslisten (Archiv, Blogseite) anzeigen

en: Select the metas to display
de_DE: Anzuzeigende Details bestimmen

en: Display hierarchical taxonomies (like categories)
de_DE: Hierarchische Klassifizierungen (z. B. Kategorien) anzeigen

en: Display non-hierarchical taxonomies (like tags)
de_DE: Nicht-hierarchische Klassifizierungen (z. B. Schlagwörter) anzeigen

en: Display the publication date
de_DE: Veröffentlichungsdatum anzeigen

en: Display the author
de_DE: Autor anzeigen

en: Display the update date
de_DE: Änderungsdatum anzeigen

en: If this option is checked, additional date informations about the the last post update can be displayed (nothing will show up if the post has never been updated).
de_DE: Ist diese Option aktiviert, werden zusätzliche Informationen über letzte Beitragsänderungen (sofern Änderungen stattfanden) angezeigt.

en: Select the last update format
de_DE: Format der letzten Änderung auswählen

en: Nb of days since last update
de_DE: Anz. Tage seit letzter Änderung

en: Date of the last update
de_DE: Datum der letzten Änderung

en: Recent update notice after post titles
de_DE: Aktualisierungshinweis nach Beitragstitel

en: Display a recent update notice
de_DE: Hinweis auf Aktualisierung anzeigen

en: If this option is checked, a customizable recent update notice is displayed next to the post title.
de_DE: Ist diese Option aktiviert, wird ein individuell anpassbarer Aktualisierungshinweis neben dem Beitragstitel angezeigt.

en: Display the notice if the last update is less (strictly) than n days old
de_DE: Zeige den Hinweis nur, wenn die letzte Änderung weniger als n Tage alt ist

en: Set a maximum interval (in days) during which the last update notice will be displayed.
de_DE: Setze die maximale Zeit in Tagen, während denen der Änderungshinweis angezeigt wird.

en: Recently updated !
de_DE: Kürzlich aktualisiert!

en: Update notice text
de_DE: Text des Aktualisierungshinweises

en: Update notice style
de_DE: Aussehen des Aktualisierungshinweises

en: Default (grey)
de_DE: Standard (grau)

en: Success (green)
de_DE: Erfolg (grün)

en: Alert (orange)
de_DE: Alarm (orange)

en: Important (red)
de_DE: Wichtig (rot)

en: Info (blue)
de_DE: Info (blau)

en: Enable Customizr galleries
de_DE: Customizr-Galerien aktivieren

en: Apply Customizr effects to galleries images
de_DE: Customizr-Effekte auf Galleriebilder anwenden

en: Enable Lightbox effect in galleries
de_DE: Leuchtkasten-Effekte in Galerien aktivieren

en: Apply lightbox effects to galleries images
de_DE: Leuchtkasten-Effekte auf Galleriebilder anwenden

en: Enable Customizr effects on hover
de_DE: Customizr-Überstreicheffekt aktivieren

en: Apply nice on hover expansion effect to the galleries images
de_DE: Einen netten Effekt beim Überstreichen von Galleriebildern anwenden

en: Drop caps
de_DE: Initialen

en: Enable drop caps
de_DE: Initialen aktivieren

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your post / page content
de_DE: Initiale im ersten Absatz des Beitrags-/Seiteninhalts anzeigen

en: Apply a drop cap when the paragraph includes at least the following number of words :
de_DE: Initiale benutzen, wenn der Absatz mindestens diese Anzahl von Wörtern beinhaltet:

en: (number of words)
de_DE: (Anzahl Wörter)

en: Drop cap style
de_DE: Initialen-Stil

en: Skin color with shadow
de_DE: Skin-Farbe mit Schatten

en: Simple black
de_DE: Einfaches Schwarz

en: Enable drop caps in posts
de_DE: Initialen in Beiträgen aktivieren

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your single posts content
de_DE: Initiale im ersten Absatz des Inhalts eines Einzelbeitrages anzeigen

en: Enable drop caps in pages
de_DE: Initialen auf Seiten aktivieren

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your pages
de_DE: Initiale im ersten Absatz des Seiteninhalts anzeigen

en: Comments bubbles
de_DE: Kommentar-Sprechblasen

en: Display the number of comments in a bubble next to the post title
de_DE: Kommentaranzahl in einer Sprechblase neben dem Beitragstitel anzeigen

en: Comments bubble shape
de_DE: Form der Sprechblase

en: Small bubbles
de_DE: Kleine Sprechblase

en: Large bubbles
de_DE: Große  Sprechblase

en: Comments bubble color
de_DE: Farbe der Sprechblase

en: Skin color
de_DE: Farbe des Designs

en: Custom
de_DE: Individuell

en: Other comments settings
de_DE: Andere Kommentar-Einstellungen

en: Enable comments on pages
de_DE: Kommentare auf Seiten aktivieren

en: If checked, this option will enable comments on pages. You can disable comments for a single page in the quick edit mode of the page list screen.
de_DE: Ist diese Option aktiviert, sind Kommentare möglich. Dies kann für einzelne Seiten im Quick-Edit-Modus individuell deaktiviert werden.

en: You can also change other comments settings in :
de_DE: Weitere Kommentar-Einstellungen ändern unter:

en: the discussion settings page.
de_DE: Diskussions-Einstellungen

en: Enable comments on posts
de_DE: Kommentare zu Beiträgen aktivieren

en: If checked, this option enables comments on all types of single posts. You can disable comments for a single post in quick edit mode from the
de_DE: Ist diese Option aktiviert, sind Kommentare auf allen Einzelbeiträgen möglich. Kann für einzelne Seiten auch im QuickEdit-Modus individuell deaktiviert werden unter:

en: post screen
de_DE: Beiträge

en: You can also change other comments settings in the
de_DE: Andere Kommentar-Einstellungen können auch gemacht werden unter

en: discussion settings page.
de_DE: Diskussions-Einstellungen

en: Display the comment list
de_DE: Kommentarliste anzeigen

en: By default, WordPress displays the past comments, even if comments are disabled in posts or pages. Unchecking this option allows you to not display this comment history.
de_DE: Standardmäßig zeigt Wordpress ältere Kommentare auch dann an, wenn Kommentare in Beiträgen oder Seiten deaktiviert werden. Deaktivieren dieser Option hier verhindert das Anzeigen älterer Kommentare.

en: Display posts navigation
de_DE: Beitragsnavigation anzeigen

en: When this option is checked, the posts navigation is displayed below the posts
de_DE: Wenn aktiviert, wird unterhalb des Beitrages die Beitragsnavigation angezeigt.

en: Display navigation in pages
de_DE: Navigation in den Seiten anzeigen

en: Display posts navigation in single posts
de_DE: Beitragsnavigation in einzelnen Beiträgen anzeigen

en: Display posts navigation in post lists (archives, blog page, categories, search results ..)
de_DE: Beitragsnavigation in Beitragslisten anzeigen (Archive, Seiten, Kategorien, Suchergebnisse...)

en: Social links in left sidebar
de_DE: Soziale Links in linker Seitenleiste

en: Social links in right sidebar
de_DE: Soziale Links in rechter Seitenleiste

en: Social links
de_DE: Soziale Links

en: Social link title in sidebars
de_DE: Titel der Sozialen Links in Seitenleiste

en: Will be hidden if empty
de_DE: Wird verborgen falls leer

en: Social links in footer
de_DE: Soziale Links in Fußzeile

en: Stick the footer to the bottom of the page
de_DE: Fußzeile an unterem Seitenrand fixieren

en: Display a back to top arrow on scroll
de_DE: Anzeige des "Nach-oben-Pfeils" nach Scrollen

en: Add your custom css here and design live! (for advanced users)
de_DE: Benutzerdefiniertes CSS hinzufügen und hier live gestalten! (für fortgeschrittene Benutzer)

en: Use this field to test small chunks of CSS code. For important CSS customizations, you'll want to modify the style.css file of a
de_DE: Verwende dieses Feld, um kleine CSS-Schnipsel zu testen. Für wichtige CSS-Anpassungen empfiehlt sich die Änderung der style.css in einem

en: child theme.
de_DE: Child-Theme.

en: How to create and use a child theme ?
de_DE: Wie wird ein Child-Theme erstellt und verwendet?

en: Performance : use the minified CSS stylesheet
de_DE: CSS-Stylesheet komprimieren

en: Using the minified version of the skin stylesheet will speed up your webpage load time.
de_DE: Die komprimierte Stylesheet-Variante verkürzt die Ladezeit der Webseite.

en: Load images on scroll
de_DE: Bilder beim Scrollen laden

en: Check this option to delay the loading of non visible images. Images below the viewport will be loaded dynamically on scroll. This can boost performances by reducing the weight of long web pages with images.
de_DE: Die Option bewirkt ein verzögertes, dynamisches Laden von nicht sichtbaren Bilder im unteren Bereich des Browserfensters beim Scrollen. Dadurch wird ein verbessertes Ladeverhalten bei längeren Beiträgen/Seiten mit mehreren Bildern erreicht.

en: Display help notices on front-end for logged in users.
de_DE: Hinweise im Front-End für eingeloggte Benutzer

en: When this options is enabled, various help notices and some placeholder blocks are displayed on the front-end of your website. They are only visible by logged in users with administration capabilities.
de_DE: Wenn diese Option aktiviert ist, werden für Administratoren verschiedene hilfreiche Hinweise und Platzhalter-Blöcke im Front-End der Website angezeigt.

en: Global settings
de_DE: Haupteinstellungen

en: Global settings for the Customizr theme :skin, socials, links...
de_DE: Übergreifende Einstellungen für das Customizr-Theme: Farbgestaltung, soziale Links, Verknüpfungen...

en: Header
de_DE: Kopfzeile

en: Header settings for the Customizr theme.
de_DE: Kopfzeilen-Einstellungen für das Customizr-Theme.

en: Content : home, posts, ...
de_DE: Inhalt: Startseite, Beiträge, ...

en: Content settings for the Customizr theme.
de_DE: Inhaltsbereichs-Einstellungen für das Customizr-Theme.

en: Sidebars
de_DE: Seitenleisten

en: Sidebars settings for the Customizr theme.
de_DE: Einstellungen für die Seitenleisten im Customizr-Theme.

en: Footer
de_DE: Fußzeile

en: Footer settings for the Customizr theme.
de_DE: Fußzeilen-Einstellungen für das Customizr-Theme.

en: Advanced options
de_DE: Erweiterte Optionen

en: Advanced settings for the Customizr theme.
de_DE: Erweiterte Einstellungen für das Customizr-Theme.

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
de_DE[0]: Dieses Theme unterstützt ein Menü. Bitte zu verwendendes Menü auswählen.
de_DE[1]: Dieses Theme unterstützt %s Menüs. Die zu verwendenden Menüs bitte auswählen.

en: You can create new menu and edit your menu's content %s.
de_DE: Neue Menüs erstellen, oder Menüinhalte ändern %s.

en: on the Menus screen in the Appearance section
de_DE: auf der Menü-Seite im Abschnitt 'Erscheinungsbild'

en: create/edit menus
de_DE: Menüs erstellen/ändern

en: in the menu panel
de_DE: auf der Menü-Seite

en: If a menu location has no menu assigned to it, a default page menu will be used.
de_DE: Wenn einem Menüplatz kein Menü zugeordnet ist, wird ein Standard-Seitenmenü verwendet.

en: Site Title & Tagline
de_DE: Seitentitel und Schlagzeile

en: Logo &amp; Favicon
de_DE: Logo &amp; Website-Icon

en: Set up logo and favicon options
de_DE: Optionen für das Logo und das Website-Icon festlegen

en: Skin
de_DE: Farbvorgaben

en: Select a skin for Customizr
de_DE: Farbvorgabe für Customizr auswählen

en: Fonts
de_DE: Schriften

en: Set up the font global settings
de_DE: Globale Schrift-Optionen einstellen

en: Set up your social links
de_DE: Soziale Links einstellen

en: Links style and effects
de_DE: Links -> Stil und Effekte

en: Various links settings
de_DE: Verschiedenste Linkeinstellungen

en: Titles icons settings
de_DE: Symbolbild-Einstellungen

en: Set up the titles icons options
de_DE: Symbolbild-Optionen der Titel

en: Image settings
de_DE: Bildeinstellungen

en: Various images settings
de_DE: Verschiedenste Bildeinstellungen

en: Authors
de_DE: Autoreninfo

en: Post authors settings
de_DE: Autoreninfo für Beiträge

en: Smooth Scroll
de_DE: Sanftes Scrollen

en: Smooth Scroll settings
de_DE: Einstellungen Sanftes Scrollen

en: Design and layout
de_DE: Gestaltung und Layout

en: Navigation Menus
de_DE: Navigationsmenüs

en: Front Page
de_DE: Startseite

en: Set up front page options
de_DE: Startseitenoptionen

en: Pages &amp; Posts Layout
de_DE: Seiten-  &amp; Beitragslayout

en: Set up layout options
de_DE: Layout-Optionen einstellen

en: Post lists : blog, archives, ...
de_DE: Beitragslisten: Blog, Archive, ...

en: Set up post lists options
de_DE: Einstellen der Beitragslisten-Optionen

en: Single posts
de_DE: Einzelbeiträge

en: Set up single posts options
de_DE: Einstellungen für Einzelbeiträge vornehmen

en: Breadcrumb
de_DE: Breadcrumbs (Brotkrumen)

en: Set up breadcrumb options
de_DE: Einstellungen für Brotkrumen vornehmen

en: Post metas (category, tags, custom taxonomies)
de_DE: Beitragsdetails (Kategorie, Tags, benutzerdefinierte Klassifikation)

en: Set up post metas options
de_DE: Einstellungen für Beitragsdetails vornehmen

en: Galleries
de_DE: Galerien

en: Set up gallery options
de_DE: Einstellungen für Bildgalerien vornehmen

en: Paragraphs
de_DE: Absatz

en: Set up paragraphs options
de_DE: Einstellungen für Absätze vornehmen

en: Comments
de_DE: Kommentare

en: Set up comments options
de_DE: Einstellungen für Kommentare vornehmen

en: Post/Page Navigation
de_DE: Beitrags-/Seitennavigation

en: Set up post/page navigation options
de_DE: Einstellungen für Beitrags-/Seitennavigation vornehmen

en: Socials in Sidebars
de_DE: Soziale Links in Seitenleisten

en: Set up your social profiles links in the sidebar(s).
de_DE: Hier wird die Anzeige der sozialen Links für die Seitenleiste(n) eingestellt.

en: Responsive settings
de_DE: Responsive Einstellungen

en: Various settings for responsive display
de_DE: Verschiedenste Einstellungen für an Auflösung und Geräte angepasste (responsive) Darstellung

en: Footer global settings
de_DE: Globale Einstellungen der Fußzeile

en: Set up footer global options
de_DE: Einstellen der globalen Fußzeilen-Optionen

en: Custom CSS
de_DE: Individuelles CSS

en: Website Performances
de_DE: Website-Leistungsverhalten

en: On the web, speed is key ! Improve the load time of your pages with those options.
de_DE: Im Web ist Geschwindigkeit essentiell! Mit diesen Einstellungen kann die Ladezeiten der Seiten verbessert werden.

en: Front-end placeholders and help blocks
de_DE: Platzhalter und Hilfe-Blocks im Front-End

en: Home featured page one
de_DE: "Empfohlene Seite" #1

en: Home featured page two
de_DE: "Empfohlene Seite" #2

en: Home featured page three
de_DE: "Empfohlene Seite" #3

en: Custom featured page %1$s
de_DE: Benutzerdefinierte "Empfohlene Seite" %1$s

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
de_DE: Es muss zunächst eine Seite ausgewählt werden. Dieses Feld leer lassen um den WP-Auszug zu benutzen.

en: &mdash; No slider &mdash;
de_DE: &mdash; Kein Slider &mdash;

en: &mdash; Demo Slider &mdash;
de_DE: &mdash; Demo-Slider &mdash;

en: &larr; Previous
de_DE: &larr; Vorheriger

en: Next &rarr;
de_DE: Nächster &rarr;

en: Home
de_DE: Startseite

en: Browse:
de_DE: Blättern:

en: Week %1$s
de_DE: Woche %1$s

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
de_DE: Suchergebnisse für &quot;%1$s&quot;

en: 404 Not Found
de_DE: 404 Seite nicht gefunden

en: Page %d
de_DE: Seite %d

en: Split
de_DE: Aufteilen

en: Merge
de_DE: Zusammenführen

en: One thought on
de_DE: Ein Gedanke zu

en: thoughts on
de_DE: Gedanken zu

en: (Edit)
de_DE: (Bearbeiten)

en: Reply
de_DE: Antwort

en: Post author
de_DE: Beitragsautor

en: %1$s at %2$s
de_DE: %1$s um %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
de_DE: Kommentar wartet auf Moderation.

en: Comment navigation
de_DE: Kommentarnavigation

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
de_DE: <span class="meta-nav">&larr;</span> Ältere Beiträge

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
de_DE: Neuere Beiträge <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
de_DE: Kommentare geschlossen.

en: Leave a comment
de_DE: Kommentar erstellen

en: Comment(s) on
de_DE: Kommentar(e) zu

en: comment | comments
de_DE[0]: Kommentar
de_DE[1]: Kommentare

en: Edit those featured pages %s, or %s (you'll be able to add yours later).
de_DE: "Empfohlene Seiten" %s ändern, oder %s (kann auch später hinzugefügt werden).

en: Edit those featured pages
de_DE: "Empfohlene Seiten" ändern

en: now
de_DE: jetzt

en: Remove the featured pages
de_DE: "Empfohlene Seiten" entfernen

en: remove them
de_DE: entferne sie

en: Customizer screen
de_DE: Customizr-Bildschirm

en: Edit now.
de_DE: Jetzt editieren.

en: Featured page
de_DE: Empfohlene Seite

en: Featured page description text : use the page excerpt or set your own custom text in the Customizr screen.
de_DE: "Empfohlene Seite" Beschreibungstext: Seitenauszug verwenden oder eigenen Text im Customizr-Bildschirm einstellen.

en: Missing Attachment
de_DE: Fehlender Anhang

en: {no title} Read the post &raquo;
de_DE: {kein Titel} Beitrag lesen &raquo;

en: Permalink to %s
de_DE: Permalink zu %s

en: Ooops, page not found
de_DE: Hoppla, Seite nicht gefunden

en: No
de_DE: Keine

en: About %s
de_DE: Über %s

en: Daily Archives: %s
de_DE: Tägliche Archive: %s

en: Archives
de_DE: Archive

en: Monthly Archives: %s
de_DE: Monatliche Archive: %s

en: Yearly Archives: %s
de_DE: Jährliche Archive: %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
de_DE: Weiterlesen <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
de_DE: Seiten:

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
de_DE: Alle Beiträge von %s ansehen <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: You can display your post's featured image here if you have set one.
de_DE: Hier kann das Beitragsbild angezeigt werden, sofern es eingerichtet wurde.

en: %s to display a featured image here.
de_DE: %s um hier ein Beitragsbild anzuzeigen.

en: This entry was posted on %1$s<span class="by-author"> by %2$s</span>.
de_DE: Eintrag veröffentlicht am %1$s<span class="by-author"> von %2$s</span>.

en: Published
de_DE: Veröffentlicht am

en: at dimensions
de_DE: mit den Abmessungen

en: Link to full-size image
de_DE: Link zum Bild in voller Größe

en: Return to
de_DE: Zurück zu

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s
de_DE: Dieser Eintrag wurde veröffentlicht unter %1$s und gekennzeichnet mit %2$s

en: This entry was posted in %1$s
de_DE: Dieser Eintrag wurde veröffentlicht unter %1$s

en: This entry was tagged %2$s
de_DE: Eintrag gekennzeichnet mit %2$s

en: This entry was posted on %1$s
de_DE: Dieser Eintrag wurde veröffentlicht am %1$s

en: on %1$s
de_DE: am %1$s

en: and posted on %1$s
de_DE: und veröffentlicht am %1$s

en: This entry was posted
de_DE: Dieser Eintrag wurde veröffentlicht

en: by %1$s
de_DE: von %1$s

en: (updated today)
de_DE: (heute aktualisiert)

en: (updated %s days ago)
de_DE: (vor %s Tagen aktualisiert)

en: (updated 1 day ago)
de_DE: (vor 1 Tag aktualisiert)

en: (updated on %1$s)
de_DE: (aktualisiert am %1$s)

en: View all posts in %s
de_DE: Alle Beiträge vom %s anzeigen

en: View all posts by %s
de_DE: Alle Beiträge von %s anzeigen

en: Open
de_DE: Öffnen

en: tagged
de_DE: gekennzeichnet

en: by
de_DE: von

en: Post navigation
de_DE: Beitragsnavigation

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
de_DE: <span class="meta-nav">&larr;</span> Ältere Beiträge

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
de_DE: Neuere Beiträge <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: This block is visible for admin users only.
de_DE: Dieser Block ist nur für Administratoren sichtbar.

en: The %s sidebar has no widgets.
de_DE: Die %s Seitenleiste hat keine Widgets.

en: Add widgets to this sidebar %s or %s.
de_DE: Hinzufügen von Widgets zu dieser Seitenleiste %s oder %s.

en: Add widgets
de_DE: Widgets hinzufügen

en: dismiss this notice
de_DE: diesen Hinweis abschalten

en: You can also remove this sidebar by changing the current page layout.
de_DE: Die Seitenleiste kann auch durch Änderung des aktuelle Seitenlayouts entfernt werden.

en: Changing the layout in the Customizr theme
de_DE: Layout im Customizr-Theme ändern.

en: See the theme documentation.
de_DE: Lesen Sie die Theme-Dokumentation.

en: Go to
de_DE: Gehe zu

en: Select your own slider %s, or %s (you'll be able to add one back later).
de_DE: Eigenen Slider auswählen %s, oder %s (kann auch später hinzugefügt werden).

en: Select your own slider
de_DE: Eigenen Slider wählen

en: Remove the home page slider
de_DE: Startseiten-Slider abschalten

en: remove this demo slider
de_DE: diesen Demo-Slider entfernen

en: Discover how to replace or remove this demo slider.
de_DE: Herausfinden wie man diesen Demo-Slider enfernt.

en: Check the front page slider doc &raquo;
de_DE: Dokumentation für Startseiten-Sliderlesen &raquo;

en: Easily create sliders and add them in any posts or pages.
de_DE: Slider leicht erstellen zu Seiten oder Beiträgen hinzufügen.

en: Check the slider doc now &raquo;
de_DE: Slider-Dokumentation jetzt lesen &raquo;

en: The footer has no widgets
de_DE: Fußzeile hat keine Widgets

en: Add widgets to the footer %s or %s.
de_DE: Widgets zu Fußzeile %s oder %s hinzufügen.

en: Back to top
de_DE: Zurück nach oben

en: Back Home
de_DE: Zurück zur Startseite

en: This is a default page menu.
de_DE: Dies ist ein Standard-Seitenmenü.

en: ( If you don't have any pages in your website, then this side menu is empty for the moment. )
de_DE: (hat die Website keine Seiten, bleibt dieses seitliche Menü vorerst leer)

en: If you have already created menu(s), you can %s. If you need to create a new menu, jump to the %s.
de_DE: Wenn Sie bereits Menüs erstellt haben, können Sie %s. Ansonsten gehen Sie zu %s.

en: change the default menu
de_DE: Standard-Menü wechseln

en: replace this default menu by another one
de_DE: dieses Standard-Menü durch ein anderes ersetzen

en: menu creation screen
de_DE: Menüerstellungs-Seite

en: Close
de_DE: Schließen

en: Menu
de_DE: Menü

en: Open the menu
de_DE: Menü öffnen

en: Add a menu
de_DE: Menü hinzufügen

en: You can now display your menu as a vertical and mobile friendly side menu, animated when revealed.
de_DE: Das Menü kann als vertikales oder Handy-freundliches Seitenmenü angezeigt werden. Dies wird beim Anzeigen animiert.

en: %s or %s.
de_DE: %s oder %s.

en: Try it with the demo
de_DE: Mit Demo ausprobieren

en: open the customizer menu section
de_DE: Customizr-Menübereich öffnen

en: change your menu design now
de_DE: Menüdesign jetzt ändern

en: You can display your main menu or a second menu here horizontally.
de_DE: Das Hauptmenü oder ein zweites Menü kann hier horizontal angezeigt werden.

en: %s or read the %s.
de_DE: %s oder lies die %s.

en: Manage menus in the header
de_DE: Kopfzeilen-Menüs verwalten

en: Manage your menus in the header now
de_DE: Menüs in der Kopfzeilen jetzt verwalten

en: Pages
de_DE: Seiten
